در سال 2012 گوگل آپدیت رسمی الگوریتم وب اسپم که به شکل ویژه روی اسپم لینک و لینک سازی دستکاری شده تمرکز داشت رو راه اندازی کرد. بعدها بخاطر یه توییت از مت کاتس که اون زمان رییس تیم گوگل وب اسپم بود، اسم الگوریتم وب اسپم رو به آپدیت الگوریتم پنگوئن تغییر دادن. با اینکه گوگل رسما اسم این الگوریتم رو پنگوئن گذاشت ولی هیچ حرف رسمی در مورد اینکه این اسم رو از کجا آوردن گفته نشد.

آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل - مشاور سئو
آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل

اسم الگوریتم پاندا از یکی از مهندسهایی که توی پروژه مشغول بودن گرفته شد و به نظر نمیاد که پنگوئن هم شامل این حال بوده باشه. یکی از فرضیه های من که بهش علاقه دارم اینه که بخاطر احترام به پنگوئن تو داستان بتمن این اسم رو گذاشتن.

پیشنهاد می شود مقاله تاریخچه الگوریتم های گوگل را مطالعه کنید.

قبل از اینکه الگوریتم پنگوئن راه اندازی بشه، مقدار لینک برای رتبه دادن به یک صفحه وب وقتی که از طرف گوگل مورد بررسی قرار می گرفت، ایندکس و تحلیل می شد نقش مهمی داشت.

یعنی وقتی حرف از رتبه سایت ها بخاطر این نوع امتیاز می شد بعضی از وب سایت ها با کیفیت پایین و متن های اینجوری تو موقعیت های برجسته تری نسبت به اونایی که باید تو این جایگاه قرار بگیرن قرار داشتن.

 

چرا پنگوئن گوگل لازم بود - مشاور سئو
چرا پنگوئن گوگل لازم بود

جنگ گوگل علیه مطالب با کیفیت پایین با الگوریتم پاندا شروع شد و پنگوئن یه افزونه برای قدرت بیشتر تو این جنگ به حساب می اومد.

پنگوئن جواب گوگل به زیاد شدن تلاش برای روش های لینکسازی به روش بلک هت بود که باعث دستکاری توی نتایج جستجو میشد. کاتس که توی کنفرانس smx پیشرفته تو سال 2012 صحبت می کرد گفت: ما به این الگوریتم به عنوان چیزی که برای برخورد با مطالب کم کیفیت طراحی شده نگاه می کنیم. این کار با پاندا شروع شد و بعدش فهمیدیم که هنوز کلی مطالب اسپم وجود دارن برای همین پنگوئن رو طراحی کردیم که باهاشون برخورد کنه.

هدف الگوریتم کنترل بیشتر و کم شدن تاثیر روش های اسپم بلک هت بود

با درک بهتری که وبمسترها از نوع لینک های وب سایت ها پیدا کردن عملکرد طبیعی پنگوئن بهتر شد و لینک های معتبر و مناسب برای وب سایت ها به وجود اومد و همینطور لینک های اسپم و دستکاری شده هم کمتر شدن.

پنگوئن فقط با لینک های ورودی سایت سر و کار داره. گوگل فقط به لینک هایی که به سایت اشاره دارن نگاه می کنه و اصلا به لینک های خروجی از سایت کاری نداره.

راه اندازی و تاثیر اولیه

وقتی که پنگوئن برای اولین بار در آوریل 2012 راه اندازی شد طبق اندازه گیری خود گوگل بیشتر از 3 درصد نتایج جستجو رو تحت تاثیر خودش قرار داد.

پنگوئن 2 که چهارمین آپدیت (شامل راه اندازی اولیه هم هست) الگوریتم بود در می 2013 منتشر شد و 2.3 درصد از کل کوئری ها رو تحت تاثیر خودش قرار داد.

آپدیت های کلیدی پنگوئن گوگل و رفرش های اون

از موقع راه اندازی پنگوئن تو سال 2012 تعدادی آپدیت و رفرش برای این الگوریتم انجام شده و احتمالا یه تعدادی دستکاری که تو تاریخ این الگوریتم به عنوان آپدیت های ناشناخته الگوریتم ثبت میشن هم انجام شده.

پنگوئن گوگل 1.1: 26 مارس 2012

این فقط تغییر توی الگوریتم نبود بلکه اولین رفرش اطلاعات داخلی اون به حساب میومد.

تو این مثال وب سایت هایی که بلافاصله بعد از راه اندازی این الگوریتم تحت تاثیر قرار گرفتن، قبل از اون لینک هاشون رو درست کرده بودن در حالیکه بقیه سایت هایی که به وسیله پنگوئن شناسایی شدن این کار رو انجام نداده بودن.

پنگوئن گوگل 1.2 ، 5 اکتبر 2012

این هم یه رفرش اطلاعات دیگه بود که روی کوئری های به زبان انگلیسی و به همون شکل روی کل کوئری ها به زبان های دیگه هم تاثیر گذاشت.

پنگوئن گوگل 2.0: 22 می 2013

این یه نسخه پیشرفته فنی از الگوریتم پنگوئن بود و روشی که الگوریتم با اون نتایج جستجو رو تحت تاثیر قرار میداد تغییر کرده بود.

پنگوئن 2.0 حدود 2.3 درصد از کوئری ها به زبان انگلیسی و به همون مقدار از زبان های دیگه رو تحت تاثیر خودش قرار داده بود.

همینطور اولین آپدیت پنگوئن بود که نگاه عمیق تری به صفحه خانه سایت و صفحات دسته بندی رده بالا برای پیدا کردن لینک های اسپمی که به سایت متصل بودن داشت.

پنگوئن گوگل 2.1: 4 اکتبر 2013

تنها رفرش پنگوئن 2.0 (2.1) تو 4 اکتبر همون سال ارائه شد که حدود 1 درصد کوئری ها رو تحت تاثیر خودش قرار داد.

در حالیکه هیچ توضیح رسمی از طرف گوگل ارائه نشد، اطلاعات میگن که رفرش نسخه 2.1 باعث پیشرفت در جستجوی عمقی پنگوئن توی وب سایت و گشتن عمیق تر و رسیدن به تحلیل های بیشتر برای پیدا کردن لینک های اسپم شد.

پنگوئن گوگل 3.0: 17 اکتبر 2014

با اینکه ازش به عنوان یه آپدیت بزرگ اسم بردن ولی در حقیقت یه رفرش اطلاعات دیگه به حساب میومد که اجازه میداد مواردی تو آپدیت های قبلی بازیابی بشن و کسانی که هنوز لینک های اسپم می ساختن و از رادار این الگوریتم فرار کرده بودن رو به دام بندازه.

پیر فار این موضوع رو تو مطلبی که تو پروفایل گوگل پلاس خودش فقط چند هفته قبل از اینکه کاملا راه اندازی بشه منتشر کرد تایید کرد.

اون همچنین گفت که این آپدیت کمتر از 1 درصد کوئری های جستجو به زبان انگلیسی رو تحت تاثیر قرار داده.

پنگوئن گوگل 4.0: 23 سپتامبر 2016

تقریبا 2 سال بعد از رفرش 3.0 آخرین آپدیت الگوریتم پنگوئن منتشر شد.

بزرگترین تغییری که تو این نسخه پنگوئن انجام شد این بود که پنگوئن به عنوان بخشی از الگوریتم هسته اصلی دراومد.

وقتی که الگوریتم به عنوان بخشی از هسته دراومد معنیش این نبود که کارکرد اون تغییر کرده یا اینکه دوباره قراره تغییرات عمده ای داشته باشه. معنیش اینه که نگاه و درک گوگل نسبت به الگوریتم تغییر کرده و نه خود اون.

حالا که با هسته اصلی به صورت همزمان کار می کنه می تونه وب سایت ها و لینک ها رو تو یه لحظه ارزیابی کنه. یعنی می تونین تاثیرات لحظه ای لینکسازی یا کاری که برای بهبود اون انجام دادین رو ببینین.

پنگوئن جدید برای کمک به مجازات موارد مربوط به لینک ها محدودیت نداشت ولی به جاش خود لینک ها رو بررسی و ارزیابی می کرد. این با نسخه قبلی پنگوئن در تضاد بود چون اونجا موارد منفی با مجازات روبرو میشدن.

باید طبق مطالعات و تجربیات شخصیم بگیم که مجازات های الگوریتمی که مربوط به بک لینک ها هستن هنوز هم وجود دارن.

اطلاعات منتشر شده به وسیله مایکل کاتام که متخصص سئو هست و همینطور دیدن کاهش رتبه الگوریتمی از طریق فایل های تکذیبیه (disavow files) بعد از منتشر شدن پنگوئن 4.0 این عقیده رو تقویت می کنه.

کاهش رتبه الگوریتمی پنگوئن گوگل

بعد از اینکه الگوریتم پنگوئن منتشر شد وبمسترها و برندهایی که از روش های لینکسازی دستکاری شده یا بک لینک های زیاد با کیفیت پایین استفاده می کردن، کم شدن ترافیک طبیعی و رتبه سایتشون رو به چشم دیدن.

همه این کاهش رتبه ها برای کل سایت نبود بعضیشون در بخش هایی دیده شد و فقط بعضی از گروه های کلیدواژه که شدیدا اسپم شده و بیش از اندازه بهینه سازی شده بودن مثل محصولات کلیدی و گاهی حتی خود برند رو شامل میشدن.

یه وب سایت که شامل مجازات پنگوئن شد 17 ماه معلق شد.

تاثیر پنگوئن میتونه بین دامین ها هم منتقل بشه در نتیجه عوض کردن دامین و ری دایرکت کردن به یه دامین جدید تو درازمدت میتونه مشکلات رو بیشتر کنه.

تجربیات و تحقیقات نشون میدن که ری دایرکت های 301 یا 302 نمیتونن اثر پنگوئن رو از بین ببرن و جان مولر توی فروم وبمسترهای گوگل تایید کرد که استفاده از این روش انتقال از یه دامین به دیگری می تونه باعث دردسرهای بیشتری بشه.

در مجموع پیشنهاد می کنیم از روش های ری دایرکت متا استفاده نکنین چون میتونه باعث سردرگمی کاربراتون (و خزنده های موتور جستجو بشه که ممکنه ری دایرکت رو اشتباه کنن) بشه.

بازیابی پنگوئن گوگل

ابزار تکذیبیه گوگل وسیله ای برای افرادی هست که با سئو سروکار دارن و حتی الانم که پنگوئن به عنوان بخشی از الگوریتم هسته گوگل هست این ابزار تغییر نکرده.

همونطور که انتظارش رو دارین مطالعات و فرضیه هایی وجود دارن که نشون میدن لینک های تکذیبیه هیچ کاری برای کمک به کاهش رتبه الگوریتمی برپایه لینک ها و کارکرد اونا انجام نمیدن ولی این فرضیه به وسیله نمایندگان گوگل رد شد.

باید گفت که گوگل پیشنهاد میکنه ابزار تکذیبیه فقط به عنوان یه وسیله قدیمی استفاده میشده که روی لینک های اسپم تاثیر داشته در حالی که رد کردن یه لینک خیلی راحت تر (و سریعتر) از ثبت درخواست تجدیدنظر برای لینک های مناسب است.

فایل تکذیبیه disavow باید شامل چه چیزی باشه

فایل تکذیبیه disavow فایلی هست که شما به گوگل می فرستین تا بگین همه لینک هایی که توش هست رو نادیده بگیره تا هیچ اثری روی سایت شما نداشته باشه. نتیجه این میشه که لینک های منفی دیگه باعث رتبه منفی سایت شما نمیشن همونجوری که پنگوئن انجام میده ولی از طرف دیگه اگه لینک های با کیفیت زیاد رو هم به اشتباه تو این فایل گذاشته باشین اون لینک ها دیگه به رتبه گرفتن شما کمکی نمی کنن.

نیازی نیست که هیچ نکته اضافی تو فایل تکذیبیه خودتون بذارین مگر اینکه برای ارائه ماخذ باشه. اینکه شامل لینک ها باشه کافیه.

چون گوگل این فایل رو به صورت اتوماتیک و بدون دخالت انسان میخونه پس اگه توش توضیحاتی بدین تاثیری نداره. بعضیا اضافه کردن نکات داخلی مثل تاریخ اضافه شدن آدرس های وب یا توضیح در مورد علت حذف لینک به وسیله وبمستر توی فایل رو مفید میدونن.

به محض اینکه فایل تکذیبیه رو آپلود کردین گوگل تاییدیه براتون می فرسته. ولی اینکه گوگل بلافاصله اونو میخونه معنیش این نیست که لینک ها رو همون لحظه نادیده میگیره. در نتیجه بلافاصله بعد از ثبت نامه کار بازیابی انجام نمیشه.

همچنان گوگل نیاز داره تا داخل لینک هایی که شما تو فایل تکذیبیتون قرار دادین بره و اونا رو بررسی کنه ولی فایل تکذیبیه باعث نمیشه که گوگل فقط داخل صفحاتی که اون لینک ها هستن به صورت اختصاصی بره.

ولی هیچ راهی نیست که تشخیص بده کدوم لینک ها کم شدن یا کدوم نشدن چون گوگل همچنان هر دو نوع لینک ها رو توی گزارش خودش تو کنسول جستجوی گوگل نشون میده.

اگه قبلا یه فایل تکذیبیه به گوگل فرستادین نامه جدید رو جایگزین اون می کنه نه اینکه موارد جدید رو به قبلی اضافه کنه. پس مهمه که مطمئن بشید اگه قبلا لینک هایی برای رد کردن داشتین اون لینک ها رو تو فایل تکذیبیه جدید هم بنویسین. همیشه میتونین یه کپی از فایل تکذیبیه فعلی خودتون رو از کنسول جستجوی گوگل دانلود کنین.

لینک های تکی تکذیب شده در مقابل دامین ها

پیشنهاد میشه که لینک های رد شده رو به جای رد کردن روی لینک های تکی، در سطح دامین انتخاب کنین.

مواقعی هست که شما بخواین لینک های خاص تکی مثل اونایی که ترکیبی از لینک های با کیفیت در مقابل لینک های پولی هستن رو رد کنین.

ولی در مورد اکثریت لینک ها می تونین از روش رد کردن برپایه دامین استفاده کنین.

گوگل فقط لازمه به یه صفحه از اون سایت بره تا اون لینک بی اثر بشه.

رد کردن برپایه دامین معنیش اینه که نیازی نیست نگران لینک های ایندکس شده به صورت با www یا بدون اون باشین چون این روش هر دو مورد رو درنظر می گیره.

پیدا کردن بک لینک هاتون

اگه سایت شما در اثر پنگوئن معلق شده باشه لازمه تا لینک خودتون رو بررسی کنین و لینک های اسپم یا بی کیفیت رو حذف یا رد کنین.

کنسول جستجوی گوگل شامل لیستی از بک لینک های مالک سایت هست ولی حواستون باشه که این بخش شامل لینک هایی که nofollow هستن هم هست. اگه لینکی نوفالو باشه هیچ تاثیری روی سایتتون نداره ولی یادتون باشه که سایت میتونه این نوع لینک ها رو بدون هشدار قبلی در آینده حذف کنه.

همچنین ابزارهای مختلف دیگه ای هم برای نشون دادن لینک هایی که به سایت شما اومده وجود داره ولی چون بعضی وب سایت ها این بات ها رو بلاک می کنن در نتیجه نمیتونن همه لینک هایی که به سایت شما داده شده رو به درستی نشون بدن. و چون بعضی از سایت هایی که این بات ها رو بلاک می کنن، سایت های باکیفیت و مشهور هستن و نمیخوان پهنای باند خودشون رو برای این بات ها هدر بدن، این نوع بات ها به وسیله بعضی از سایت های اسپم برای مخفی کردن لینک های بی کیفیتی که دارن و جلوگیری از گزارش شدن اونا استفاده میشه.

بررسی کردن بک لینک ها هم یه کار مهم و ضروریه چون گاهی وقتها صنعتی که ما در اون مشغول هستیم به اندازه کافی روراست نیست و ممکنه حملات سئوی منفی برای ما اتفاق بیفته. این مربوط به وقتی میشه که رقبا لینک های اسپم می خرن و اونا رو به سایت شما وصل میکنن.

خیلیا وقتی سایتشون بخاطر لینک های بی کیفیت به وسیله گوگل به دام میفته، سئوی منفی رو به عنوان یه بهونه مطرح میکنن. با این حال گوگل گفته که این موضوع رو به خوبی میدونه در نتیجه نیازی نیست که صاحبان وب سایت ها نگرانش باشن.

یه معنی دیگش هم میتونه این باشه که استفاده موثر از ویژگی تکذیبیه بدون نشانه مجازات الگوریتمی یا اعلام کردن اون به روش دستی میتونه ایده خوبی باشه.

با این حال یه نظرسنجی جالب که به وسیله SEJ تو ماه سپتامبر انجام شد نشون داد که 38 درصد از سئوها هیچوقت بک لینکهاشون رد نشده. یعنی رفتن به پروفایل بک لینک ها و بررسی دقیق هر کدوم از اونا که ببینین لینکی هست که بخواین یا نه، کار جالبی نیست.

حذف لینک

گوگل پیشنهاد میده که اول سعی کنید به وب سایت ها و وبمسترایی که لینک های بدی دارن کمک کنین و قبل از اونکه شروع به رد کردن اونا کنین بخواین حذفشون کنن.

بعضی از مالکین سایت ها برای حذف لینک درخواست پول میکنن. گوگل پیشنهاد میده که هرگز برای حذف لینک پولی پرداخت نکنین. این موضوع باید فقط شامل لینک هایی که تو فایل تکذیبیتون هستن باشه و برای این کار به حذف کننده لینک بعدی مراجعه کنین.

با اینکه این کار روش موثری برای فرار از مجازات برپایه لینک هست ولی همیشه هم ضروری نیست. الگوریتم پنگوئن پروفایل لینک رو به طور کلی درنظر میگیره و مقدار لینک های طبیعی و با کیفیت رو به جای تعداد لینک های اسپم درنظر می گیره.

در حالی که تو مثال های مربوط به مجازات جزیی (بر اثر کلیدواژه های بیش از اندازه بهینه شده) الگوریتم ممکنه شما رو تحت تاثیر قرار بده، به کار بردن موارد ضروری تو ساخت بک لینک و مشاهده اونا میتونه شما رو از این موضوع در امان نگه داره.

بعضی از وبمسترها حتی از این حد هم فراتر میرن و توی بخش قوانین و مقررات سایتشون وب سایتهایی رو که نمیخوان بهشون لینک کنن رو نام می برن:

ما شما رو تشویق می کنیم که به هر صفحه ای که از سایتمون خواستین لینک کنین و با اون به روشی مسئولانه برخورد کنین. معنیش اینه که:

اگه ازتون خواستین که لینک به سایت ما رو حذف کرده یا تغییرش بدین در اسرع وقت این کارو بکنین.

چنین برداشتی نباید داشته باشین که این به معنی همکاری، تایید یا پذیرش از سمت ما هست.

باید مطمئن بشید که هر لینکی که استفاده شده به روشی درست و مناسب بوده و استفاده از اون باعث تخریب شهرت ما یا کسب امتیاز نادرست (از نظر اقتصادی یا زمینه های دیگه) از ما بشه.

شما نباید بیشتر از 10 لینک به وب سایت های ما تو هر صفحه از سایتتون داشته باشین مگر اینکه از ما مجوزش رو گرفته باشین.

سایتی که شما از اون به ما لینک می کنین نباید شامل مطالب توهین آمیز، زشت و مستهجن باشه و نباید قانون کپی رایت، علامت تجاری یا دیگر حقوق کسی رو نقض کنه.

اگه کسی روی لینکی که به سایت ما دادین کلیک کرد باید وب سایت ما تو یه صفحه جدید باز بشه نه داخل یه قاب توی سایت شما.

ارزیابی کیفیت لینک

وقتی صحبت از ارزیابی کیفیت لینک میشه خیلیا مشکل پیدا میکنن.

اینجوری فکر نکنین که چون یه لینک از سایت با پسوند .edu میاد پس حتما باکیفیته. خیلی از دانشجوها لینک های سایت های خودشون با پسوند .edu رو می فروشن که کاملا اسپم بوده و باید رد بشه. همینطور تعداد زیادی از سایت های هک شده با این پسوند وجود دارن که لینکهای بی کیفیتی دارن.

فقط برپایه نام و نوع دامنه قضاوت نکنین. همونطور که نمی تونین روی دامنه های .edu این قضاوت رو داشته باشین برای دامنه های با کیفیت بالا و اونایی که با کد کشورها هستن هم این موضوع صدق می کنه.

گوگل تایید کرده که بودن توی یه لیست از دامنه های باکیفیت به رتبه جستجو کمک نمی کنه یا باعث خراب شدن اون هم نمیشه. ولی شما باید ارزیابی خودتونو داشته باشین.

داستان بامزه ای در مورد اینکه چطوری هیچ صفحه باکیفیتی تو یه دامنه .info وجود نداره چون خیلی از اسپمرها ازش استفاده می کنن ولی بعضی از لینک های خوب از لیست دامنه های باکیفیت میان، نشون میده چرا ارزیابی شخصی از لینکها موضوع خیلی مهمیه.

مراقب لینک هایی که از سایت های باکیفیت خوشنام میاد باشین

فقط اینجور نباشه که به لیست لینک ها نگاه کنین و همینجوری لینک هایی از یه وب سایت خاص رو به عنوان لینک باکیفیت انتخاب کنین، مگر اینکه بدونین یه لینک خاص لینک باکیفیتی هم هست. فقط بخاطر اینکه لینکی از سایت بزرگی مثل هافینگتون پست یا bbc دارین معنیش این نیست که از نظر گوگل هم لینک باکیفیتی باشه. اگه اینجوریه بهتره بیشتر در موردش اطلاعات کسب کنین.

خیلی از اون سایت ها لینکهاشون رو می فروشن اما بعضی از اونا هم لینک رو بین تبلیغات قرار میدن یا به وسیله افرادی که مقاله می نویسن لینک می فروشن. این نوع لینک از سایت های باکیفیت، از نظر خیلی از متخصصین سئو بی کیفیت به حساب میان و لینک های این نوع سایت ها تو مثال های گوگل هم نشون داده شده. و البته که اونا با پنگوئن به مشکل برمیخورن.

همینطور که مطالب تبلیغاتی زیاد میشن ما لینک های زیادی رو می بینیم که به عنوان لینک های بی کیفیت شناخته میشن. همیشه در مورد لینک ها تحقیق کنین بخصوص اگه نمیخواین اونا رو برپایه سایتی که لینک ازش اومده حذف کنین.

لینک های تبلیغاتی

درست مثل تبلیغاتی ها، لازمه در مورد لینک هایی که سایت ها به شما دادن و ممکنه لینک تبلیغاتی به حساب بیاد فکر کنین. لینک های پولی همیشه به معنی این نیست که برای تبادل لینک پول پرداخت شده.

مثال لینک های تبلیغاتی که از نظر گوگل به عنوان لینک های پولی شناخته میشه اونایی هستن که برای مبادله محصول مجانی یا تخفیف برای یه محصولی داده میشه. درحالیکه این نوع لینک ها چند سال قبل خوب به حساب میومدن الان لازمه که نوفالو بشن. هنوزم از لینک ارزش می گیرین ولی به جاش به رتبه اون برند از طریق معرفی برندش و ترافیک اون کمک می کنین. ممکنه لینک هایی از یه کمپین تبلیغاتی از چند سال قبل داشته باشین که الان تاثیر منفی رو سایتتون داره.

به همین دلایل خیلی مهمه که روی هر لینک به صورت شخصی ارزیابی انجام بدین. میخواین لینک های ضعیف رو حذف کنین چون به وسیله پنگوئن شناسایی میشه یا ممکنه در آینده مشکل ساز بشه. ولی نمیخواین لینک های خوب رو پاک کنین چون لینک هایی هستن که به رتبه سایت شما تو نتایج جستجو کمک می کنه.

لینک های تبلیغاتی که نوفالو هستن هم می تونن برای لینک های خروجی سایت هایی که اونا رو در خودشون دارن نقش حذف کنندگی داشته باشه.

پنگوئن ریکاوری نمی کنه؟

گاهی وقتا بعد از اینکه وبمسترها لینک های مشکل دار رو از سایتشون پاک کردن هنوز هم افزایشی تو ترافیک یا رتبشون ندیدن.

ممکنه دلایلی پشت این موضوع باشه که شامل:

افزایش ترافیک و رتبه اولیه که قبل از مجازات الگوریتمی بوده بیجا و کوتاه مدت بوده و در نتیجه بک لینک های بد به وجود اومده.

وقتی که لینک های حذف شدن هیچ تلاشی برای ایجاد بک لینک های جدید که ارزش بیشتری دارن انجام نشده.

همه بک لینک های منفی رد نشدن، یه نسبت کافی از بک لینک های منفی حذف شدن.

مشکل از اول از لینک ها نبوده.

وقتی از پنگوئن بازیابی می کنین انتظار نداشته باشین رتبتون به همون جایی برگرده که قبل از تاثیر پنگوئن بوده و این اتفاق هم خیلی زود رخ بده. خیلی از صاحبان سایتها حس می کنن تا مشکل پنگوئن رو برطرف کردن، رتبشون خیلی سریع و بلافاصله به بالای کوئری های جستجو میرسه.

اولا بعضی از لینک هایی که رد کردین رتبه بالای تقلبی به وجود آورده بودن پس نباید انتظار داشته باشین که این رتبه به اندازه همون قبلی بالا باشه.

دوم اینکه چون خیلی از صاحبان سایت ها با ارزیابی کردن کیفیت لینک ها مشکل دارن بعضی از لینک های باکیفیت بالا تو روند کار رد میشن یعنی همون لینک هایی که برای کسب رتبه های بالا قرار بوده تاثیر بذارن.

این حقیقت رو باید بدونید که گوگل دائما الگوریتم رتبه دهی خودشو تغییر میده پس عواملی که قبلا باعث میشدن رتبه بالا به دست بیاد الان دیگه تاثیر زیادی ندارن و برعکس.

رازها و تصورهای غلط در مورد پنگوئن گوگل

یکی از مهمترین چیزا در مورد صنعت سئو و کسانی که درگیرش هستن اینه که این صنعت خیلی فعال و پرجنب و جوشه و همیشه فرضیه ها و یافته های جدیدی هست که به صورت روزانه منتشر میشن.

طبیعتا این موضوع باعث به وجود اومدن افسانه ها و تصورات غلطی در مورد الگوریتم های گوگل میشه که پنگوئن هم جزو همیناست.

در اینجا چندتا از افسانه ها و تصورات غلط در مورد الگوریتم پنگوئن که ما طی سالها اونا رو دیدیم آورده شده.

افسانه: پنگوئن یه نوع مجازاته

یکی از بزرگترین افسانه هایی که در مورد الگوریتم پنگوئن اومده اینه که مردم عقیده دارن اون یه نوع مجازاته (یا اینکه گوگل اونو به عنوان یه عامل برای حذف سایت در نظر می گیره).

پنگوئن در اصل الگوریتمیه. نمیتونه به وسیله گوگل اعمال بشه.

جدا از این حقیقت که تغییر الگوریتمی و مجازات نمیتونن باعث پایین اومدن رتبه یه وب سایت بشن، تفاوت های زیادی هم بین اونا وجود داره.

مجازات وقتی اتفاق میفته که یه عضو وب اسپم گوگل به یه موضوعی پاسخ میده تحقیق میکنه و حس میکنه لازمه تا مجازاتی برای یه دامین درنظر گرفته بشه. در این مورد شما اطلاعی رو توی کنسول جستجوی گوگل در مورد اون دریافت می کنین.

وقتی که با این مسئله برخورد می کنین فقط لازم نیست که بک لینک هاتون رو بررسی کنین و یه تکذیبیه برای اونایی که حالت اسپم دارن بفرستین بلکه نیاز هست یه درخواست تجدیدنظر به تیم وب اسپم گوگل بفرستین.

اگه موفقیت آمیز بود مجازات لغو میشه و اگه اینطور نبود به بررسی پروفایل بک لینک موکول میشه.

کاهش رتبه پنگوئن بدون دخالت اعضای تیم گوگل اتفاق میفته. همش به صورت الگوریتمی رخ میده.

قبلا لازم بود که تا موقع رفرش شدن یا آپدیت الگوریتم صبر کنین ولی الان پنگوئن لحظه ای اتفاق میفته پس ریکاوری میتونه سریعتر رخ بده (به شرط اینکه تصحیح به طور کامل انجام شده باشه).

افسانه: اگه سایتتون به وسیله پنگوئن شناسایی بشه گوگل بهتون اطلاع میده

یه افسانه دیگه در مورد الگوریتم پنگوئن گوگل اینه که اگه شناسایی کنه بهتون اطلاع میده.

متاسفانه اینجوری نیست. کنسول جستجو به شما نمیگه که رتبتون کم شده چون برنامه پنگوئن اینجوریه.

بازم این فرق بین الگوریتم و مجازات رو نشون میده، اگه مجازات بشی بهت اطلاع رسانی میشه. با این حال روند بازیابی از پنگوئن تقریبا شبیه بازیابی بعد از مجازات هست.

افسانه: رد کردن لینک های بد تنها راه برای حل مشکل پنگوئن هست

با اینکه این روش تعداد زیادی از لینک های بی کیفیت رو از بین می بره ولی زمانبره و منابع رو هدر میده.

پنگوئن گوگل به درصد لینک های با کیفیت در مقایسه با اسپم ها نگاه میکنه.

پس به جای تمرکز روی حذف لینک های کم کیفیت ممکنه روی افزایش تعداد لینک های باکیفیت سایتتون متمرکز بشه. این تاثیر بهتری روی درصد کارکرد پنگوئن داره.

افسانه: نمیتونین مشکل پنگوئن رو بازیابی کنین

آره، میتونین بازیابیش کنین.

این کار ممکنه فقط برای روبرو شدن با طبیعت بی ثبات الگوریتم های گوگل نیاز به کمی تجربه دارین.

بهترین راه برای خلاص شدن از تاثیرات پنگوئن اینه که همه لینک های موجود سایتتون رو فراموش کنین و شروع به ساخت لینک های مناسب کنین.

هرچی بیشتر از این نوع لینک ها داشته باشین سایتتون راحت تر از دست مشکل پنگوئن خلاص میشه.